تبلیغات
دنیای ماهیها - پرچم ماهی باله دراز ( آنتن دار ) آب شور

پرچم ماهی باله دراز ( آنتن دار ) آب شور

چهارشنبه 1 مهر 1388 08:24 ب.ظ

نویسنده : امیر عماد رستنده
ارسال شده در: پرچم ماهی باله دراز ( آنتن دار ) آب شور ،


ماهی بسیار زیبا و آرامی است كه برای نگهداری در آكواریوم بسیار مناسب است . اگرچه به شرایط شیمیائی آب زیاد حساس نیست لیكن غیر استاندارد بودن آب باعث بروز بیماریهائی دراین ماهی میشود كه بصورت لكه های خون مردگی برروی سطح بدن آن مشاهده می شود .
میتوان در كنار آن از سایر گونه ها با خیال راحت استفاده كرد . بهتر است آنرا بصورت جفت و در آكواریومی كه تعداد ماهی
برای مشاهده کامل مطلب روی ادامه مطلب کلیک کنید ...


نام خانواده : chaetodontidae
نام عمومی : پرچم ماهی باله دراز
نام محلی : آنتن دار
اندازه : 25
cm
غذا : همه چیز خوار ، بی مهرگان كوچك ، جلبکها ٬ زئوپلانكتونها و نرم تنان ریز
پراكنش : آبهای جنوب شرقی آسیا ، دریای سرخ ، خلیج فارس و دریای عمان
وسیله صید : قفس و ساچوك
درجه حرارت : 28 – 26
c
PH = ۴ / ۸
شوری : 027/1 – 023/1

ماهی بسیار زیبا و آرامی است كه برای نگهداری در آكواریوم بسیار مناسب است . اگرچه به شرایط شیمیائی آب زیاد حساس نیست لیكن غیر استاندارد بودن آب باعث بروز بیماریهائی دراین ماهی میشود كه بصورت لكه های خون مردگی برروی سطح بدن آن مشاهده می شود .
میتوان در كنار آن از سایر گونه ها با خیال راحت استفاده كرد . بهتر است آنرا بصورت جفت و در آكواریومی كه تعداد ماهی هایش زیاد نباشد نگهداری كنید .
این گونه در اطراف مناطق صخره ای مرجانی زیست می كند كه به هنگام تغذیه بصورت گله ای هم مشاهده شده اند .
در صورت غذا ندادن به آنها با بررسی شرایط آب از پراكنده شدن در محیط آكواریوم پرهیز می كنند . در تمام سطوح آكواریوم حركت دارند و به منبع نور مصنوعی همراه با كمی نور غیر مستقیم خورشید نیاز دارند .
چون عمده تغذیه این گونه جلبكها می باشند من دو روش را بطور همزمان برای تغذیه آن استفاده نمودم .

1- تغذیه با كاهو :
چون این ماهی به زندگی در آكواریوم و تغذیه با كاهو آشنائی نداشت همراه با آن از یك ماهی
scat استفاده كردم . همانطور كه میدانید scat را در آب شیرین هم نگهداری می نمایند كه بدلیل زندگی در آكواریوم تغذیه با كاهو را بیشتر از غذاهای دیگر آموخته است . این امر موجب تغذیه آنتن دار با كاهو و با همان اشتهای scat گردید .

2- تغذیه با جلبك :
برای این منظور می توانید در ظرفی جداگانه با استفاده از یك صخره مرجانی كه آنرا با استفاده از یك لامپ هالوژن نوردهی مناسبی نموده اید جلبك را تولید نموده و برای تغذیه در آكواریوم اصلی قرار دهید . مراقب باشید كه رنگ جلبك تولیدی سبز روشن باشد و چنانچه متمایل به قهوه ای شد برای این منظور مناسب نخواهد بود .
اگر در نگهداری یك گونه با بیرون زدگی واضحی در چشم همراه با یك حباب هوای بزرگ در قسمت پشت كره چشم مواجه شدید بدانید  معمول ترین علت این عارضه استفاده از پمپهای هوایی محفظه ای است كه با دمیدن هوای زیادی ، آب را به طور چشمگیری از هوای اتمسفر ( با قابلیت نیتروژن ) فوق اشباع می كند . تولید بیش از حد اكسیژن توسط جلبكها و سایر گیاهان كمتر معمول است . علت دیگر كه به ندرت اتفاق می افتد هوادهی زیاد آكواریوم با حبابهای هوای ناشی از سنگ هوایی می باشد .
معمولا درمان ، شامل مشخص كردن منبع گازبیش از حد و حذف آن است . در صورت استفاده از پمپهای محفظه ای پركردن چاله یا مخزن و یا نصب یك خروجی هوا در سیستم می تواند تا حدی این مشكل را حل كند . حبابهای هوائی كه زیر پوست و یا درون باله ها ایجاد می شوند معمولا ظرف یك یا دوروز از بین می رود . حبابهائی كه درون سیستم گردش خون قرارمی گیرند بویژه عروق آبششی به شدت می تواند كشنده باشد . گاهی اوقات هم بیرون زدگی چشم بدون ایجاد حباب است كه می تواند ناشی از مسمومیت با آمونیاك یا انگلهای چشمی باشد .
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: - -